معماری ارگانیک چیست ؟

معماری ارگانیک چیست ؟

معماری ارگانیک یا معماری اندام وار یا بیومورفیسم یک فلسفه در معماری است که به ترویج هماهنگی بین عادت های انسانی و طبیعت می پردازد. این اتفاق به صورتی شکل می گیرد که طراحی چنان هماهنگی و ارتباطی با محیط خود داشته باشد که ساختمان، مبلمان و محیط بخشی از یک ترکیب متحد و مرتبط باشد.


تفاوت بیونیک و ارگانیک

تفاوت طراحی ارگانیک و طراحی بیونیک در این است که در سبک ارگانیک بیشتر از فرم و رنگ عناصر موجود در طبیعت استفاده می شود ولی در طراحی بیونیک از سیستم و عملکرد عناصر طبیعی بیشتر در ایده های اولیه و ساختارها استفاده می شود به عنوان مثال طرح تار عنکبوت برای ساخت یک سازه مستحکم استفاده می شود.


مفهوم معماری ارگانیک

اگرچه کلمه ارگانیک ما را به یاد گیاهان و جانداران می اندازد اما طبق تعاریف، در این سبک از معماری کلمه ارگانیک به مفهومی دیگر استفاده می شود.

ارگانیک در واقع تفسیری از قوانین طبیعت است که در یک بنا به چشم می خورد و با دنیای اطراف خود در یک هارمونی می باشد.

در واقع بنایی که به این سبک معماری ساخته می شود باید محصولی از زمان و مکان خود باشد.

یعنی به یک لحظه و مکان خاصی تعلق داشته باشد و هرگز حالتی تحمیلی به محیط نداشته باشد. محیط اطراف این بنا نباید به عنوان موجودیت متفاوتی از بنا در نظر گرفته شود.


ویژگی های معماری ارگانیک چیست؟

طبق دسته بندی هایی که ارائه داده اند این سبک از معماری چند ویژگی دارد که در ادامه معرفی می کنیم.

یک معماری خوب در درجه اول اصل سادگی و آرامش را به خوبی در بنا اعمال می کند. به جای آن که با مد روز دائم تغییر کند باید منحصر به فرد باشد و اجزای آن طوری چیده شده باشند که حتی برداشتن یک تکه از آن تصویر کل بنا را به هم بریزد.

یک معماری خوب باید از درون رشد پیدا کند، دقیقا همانند طبیعت که در آن یک دانه رشد می کند و محیط اطرافش را در بر می گیرد.

یک معماری ارگانیک خوب نباید یک استایل کپی شده داشته باشد، بلکه باید قوانین طبیعت را دوباره بازنویسی کند و ساختاری طبیعی تر از خود طبیعت داشته باشد.

معماری ارگانیک از طبیعت زاده و نشات می گیرد و از این رو به طبیعت احترام می گذارد. چوب باید دقیقا مثل چوب باشد، ساختارها باید با محیط اطرافشان یکی شوند یعنی مثلا یک خانه باید بخشی از تپه باشد، نه اینکه روی تپه حس شود. بنابراین هر بنا باید دقیقا نشان دهنده کارکرد خود باشد.مثل یک بانک باید دقیفا مثل بانک باشد، نه اینکه مثل یک معبد یونانی به نظر برسد.

 

مقالات پیشنهادی